Ertem Eğilmez filmlerinin yol haritası bu kitapta!

Kategoriler

Paylaş

ABD’li yazar Eugene Vale’in imzasını taşıyan ‘Vale’in Senaryo Teknikleri’ adlı kitap Küsurat Yayınları’ndan Türkçe olarak yayımlandı. Yazar ve yönetmen Selçuk Aydemir, Ertem Eğilmez filmlerinin yol haritasının bu kitapta yer aldığını ifade etti.

Eugene Vale‘in senaryo tekniklerini anlattığı ‘Vale’in Senaryo Teknikleri’adlı kitabın Türkçe çevirisi Küsurat Yayınları tarafından yayımlandı. Ödüllü roman yazarı Eugene Vale, senaryonun yanı sıra yönetmenlik, kurgu, dağıtım ve finans dahil olmak üzere sinemanın birçok alanında çalıştı. Senaryosunu yazdığı 1956 yapımı kısa belgesel ‘The Dark Wave’, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Oscar ödülüne aday gösterilmiş; ‘The Shattered Dream’ (1953) ise Writers Guild of America (Amerikan Yazarlar Birliği) tarafından En İyi Televizyon Dizisi seçilmişti.

‘Vale’in Senaryo Teknikleri’, senaryonun ilk fikrinden son aşaması olan çekim senaryosuna kadar bir yol haritası sunuyor okurlara. Vale, film yaratım sürecinin her aşamasında senaryo meraklıları için senaryo hakkında derinlemesine bilgiler verirken bu bilgileri senaryo örnekleriyle desteklemekle kalmayıp, film yapım süreciyle ilgili  pratik bilgileri de okuyucularıyla paylaşıyor.

Kitap; sahne, aksesuar, nesne, oyuncu, ışık, diyalog, mekân, zaman, karakterizasyon, niyet, seyirci üzerindeki etki, fikirden nihai biçime nasıl gidileceği, dramatik yapı anlayışları, senaryo yazımı, tretman, taslak, uyarlama, çekim senaryosu, yaratım süreci gibi pek çok konuda meraklılarını bilgilendirme amacını taşıyor.
Eugene Vale’in (1916-1997) kaleminden çıkan, dramanın temel bilgilerini veren Vale’in Senaryo Teknikleri; yazma becerilerini geliştirmek isteyenler, sinema öğrencileri, profesyonel senaristler ve filmler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için rehber olacak.

‘Çalgı Çengi’, ‘Düğün Dernek’ gibi filmlerin senaryo yazarı ve yönetmeni Selçuk Aydemir, kitabın tanıtım bülteninde yer alan açıklamasında birçok Yeşilçam klasiğine imza atan yönetmen Ertem Eğilmez’in de bu kitaptan yararlandığını şu sözlerle açıklıyor: “Eugene Vale’in elinizdeki kitabı 1944 yılında Amerika’da yayınlanır yayınlanmaz çok satanlar listesine girdi ve günümüze kadar senaryo yazımı ile ilgilenen amatör profesyonel her ilgili için başucu kitabı olmayı başardı. Yalnızca senaristler değil; yapım şirketleri, stüdyolar ve senaryo seçimine özen gösteren yönetmenler için eşi bulunmaz bir hazine haline geldi.
Türk sineması için önemi hepimizin malumu olan Ertem Eğilmez’de de bu kitabın iki ayrı çevirisi vardı. Süt Kardeşler ile başlayıp hasılat rekorları kıran ve günümüzde de aynı ilgiyle izlenen filmlerinin yol haritası da Vale’in bu kitabıdır. Ertem Hoca’nın bu kitaba olan ilgisini öğrenip kitabın orjinalini edindiğim günden beri, Türkçeleştirilip ülkemizde sinema ile ilgilenenlerin faydasına sunulması hayallerimden biriydi ve şimdi Küsurat Yayınları bu hayali gerçekleştiriyor. Kitabın tüm meslektaşlarıma ve gelecekte sinema sektöründe iz bırakacak yeni sinemacılara yepyeni bir bakış açısı kazandırmasını ve başucu kitaplarının arasına girmesini ümit ediyorum.”

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/sanat/valein-senaryo-teknikleri-eugene-vale/

0

Sepetiniz