Hint Devlet Teorisi ‘Arthaşastra’ artık Türkçede!

Kategoriler

Paylaş

Siyasette “Sonuca giden her yol mubahtır,” anlayışıyla kadim Hint dünyasının Machiavelli’si olarak kabul edilen Kautilya ve asırlardır okunan eseri Arthaşastra nihayet Türkçede.

KautilyaMÖ 340-293 yıllarında, danışmanlık ve başbakanlık yaptığı ilk Maurya İmparatoru Çandragupta’nın iktidara yükselişinin mimarı olmuş bir devlet adamıdır. Derin felsefe, siyaset ve iktisat bilgisiyle kaleme aldığı Arthaşastra ise devlet yönetimi alanında bugüne dek yazılmış en kapsamlı eserlerden biri.

Devlet yönetimi alanında bugüne dek yazılmış en kapsamlı eserlerden biri olan Arthaşastra, günümüzden 2 bin 300 yıl önce bugünkü Hindistan topraklarında yazıldı. Sanskritçe “Hükümdarın Mülkünün Elkitabı” anlamına gelen Arthaşastra; devlet teorisi ile siyaset bilimi, felsefe ve iktisat konuları kapsamında hükümdarın vazifelerinden devlet görevlilerinin maaşlarına, isyanlardan savaşlara, mülkiyet kanunundan ceza sistemine, devletin ve toplumun yapısı ve işleyişiyle ilgili hemen her konuyu ayrıntılı bir biçimde ele alıyor.

L.N.Rangarajan tarafından hazırlanan Utku Umut Bulsun tarafından Türkçe’ye çevrilen eser, 888 sayfadan oluşuyor.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/politika/arthasastra-kautilya/

0

Sepetiniz