Hermiyas-Yunus Sırtındaki Çocuk – Yalvaç Ural

Kategoriler

İndirim!
Hermiyas-Yunus Sırtındaki Çocuk
Yalvaç Ural

Hermiyas-Yunus Sırtındaki Çocuk – Yalvaç Ural

19.00 TL 14.25 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Bir çocuk, bir yunus ve bir Karya efsanesi… Alnına dökülen kıvırcık sarı saçları, Ege’nin sularını andıran mavi boncuk gözleriyle İasos’un en güzel, en sevilen çocuğuydu Hermiyas. Yavru bir yunusla kurduğu sıradışı dostluğun hikâyesi kültürden kültüre, dilden dile, kulaktan kulağa dolaştı, sonunda Yalvaç Ural’ın kalemiyle de buluştu. Dünya döndükçe hatırlansın diye… Bu söylencenin geçtiği adada dolaştığım sahil, mendirek, çan kulesi, kale, küçük meclis ve Kurin Köyü’nün zeytinlerini yediğim acı deliceleri, bana bir yunus gibi sevmenin ne demek olduğunu öğretti.

Resimleyen : Erdoğan Oğultekin

Medya Cinsi : Ciltsiz

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 152

Ebat : 17×22

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

YAZAR HAKKINDA

Paylaş

Yalvaç Ural (1945, Konya) Kitaplarının sayısı 100’ü aşan yazarın yurtiçinde ve yurtdışında pek çok ödülü bulunmaktadır. Kitapları Almanca, İngilizce, Sırpça, Hırvatça, Lehçe, Arnavutça, Makedonca, Çingenece (Üsküp), Macarca, Rusça, Farsça, Arapça ve Hollanda diline çevrildi. Bir hikâyesi, Japonya’da lise ders kitabına alındı. Oxford University Press’in 1992 yılından beri orta öğretimde okutulan bir antoloji ve iki kitabında öyküleriyle yer aldı.

2001 yılında “Uluslararası Şiir Festivali”nin milenyuma rastlayan 32. kut­lamasında “Armonikanın Şairi”, “Dünya Çocuk Şiirinin Şampiyonu” diye adlandırıldı. Festivalin internetteki sitesinde ünlü çevirmen, yazar ve eleştirmen Dick Koopman, “Yetişkin şiirinin lirik şairi, çocuk edebiyatının şampiyonu, Armonikanın Şairi, kitapları pek çok dile çevrilen yazar” diye söz etti Yalvaç Ural’dan.

Ödüller

2. Uluslararası Çocuk Kitapları Fuarı Şiir Birincilik Ödülü, 1979. Milliyet Sanat Dergisi Oyun Yarışması Ödülü, 1980. Türk Yunan Dostluğu Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü Yarışması’nda Şiir Başarı Ödülü, 1983. Dünya çocuk edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı Polonya Uluslararası Gülümseme Nişanı ve Şövalyelik Ödülü, 1986. TRT Yılın En İyi Çocuk Yazarı Ödülü, 1986. Çocuk Vakfı Ödülü, 1992. Ankara Üniversitesi Onur Plaketi, 1996. TÖMER Yılın En İyi On Yazarı Ödülü, 1996. Kosova – Yılın Yazarı Ödülü, 2003. Ülkemiz kültürüne katkılarından dolayı, Doğuş Üniversitesi Onur Ödülü, 2012. Dil Derneği, Beşir Göğüş Türk Dilini ve Çocuk Edebiyatını Geliştirme Ödülü, 2017.

0

Sepetiniz