Kadın Çirkinliğinin Tarihi – Claudine Sagaert

Kategoriler

İndirim!
Kadın Çirkinliğin Tarihi
Claudine Sagaert

Kadın Çirkinliğinin Tarihi – Claudine Sagaert

24.00 TL 17.50 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

“Her kadın, kadın olmasının utancı altında ezilmelidir.”
İskenderiyeli Klement

Kiliseden çok daha öncesinde, Aristoteles zamanında bile kadın, herhangi bir niteliğe sahip olmayan bir varlıktı. Zira tarih boyunca, sadece erkeklerin nitelikli varlıklar olabileceğine inanıldı. “Cinsilatif”in paradoksu da tam burada ortaya çıktı: Kadının hoş görünüşü, yalnızca zayıf karakterini gizleyen bir maskeydi.

Daha sonra, kadının güzelliği eş ve anne oluşuna bağlandı. Bekâr, entelektüel, feminist, eşcinsel ve toplumun yargılarıyla ters düşen tüm kadınlar utanç kaynağı olarak görüldü. Bu kadınlar adeta birer canavardı!

Günümüzde kozmetik sektöründeki gelişmelerle birlikte hiçbir kadının çirkin olmak için bir mazereti kalmadı. Kadın bunca imkâna rağmen çirkinse bu onun ihmalkârlığından ve isteksizliğinden kaynaklanabilirdi ya da daha kötüsü patolojik bir durumdu.

Claudine Sagaert, tarih, antropoloji, edebiyat ve resim üzerinden kadın algısının tarihsel gelişimini izleyerek cinsiyet tarihine olağanüstü bir katkı sağlıyor ve kadının yüzyıllar boyunca sıkıştırıldığı kalıpları ortaya koyuyor. Bu kalıplar dün olduğu gibi bugün de kadınlar üzerinde baskı kurmaya devam ediyor.

Claudine Sagaert, sosyoloji alanında doktora sahibi bir felsefe öğretmenidir.

Çeviri : Serdar Kenç

Hamur Tipi : 2. Hamur

Medya Cinsi : Ciltsiz

Sayfa Sayısı : 264

Ebat : 16×23

Baskı Sayısı : 1. Baskı

İlk Baskı Yılı : 2017

0

Sepetiniz