Hüzün Adasında Bir Köy – Deniz Kavukçuoğlu

Kategoriler

İndirim!
huzun-adasinda-bir-koy
deniz-kavukcuoglu

Hüzün Adasında Bir Köy – Deniz Kavukçuoğlu

48.00 TL 39.00 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

İstanbul’a döndüğümüzde ertesi yıl adaya bir kez daha geleceğimizi bilmiyorduk. Ne var ki ada, özellikle de bir haftamızı geçirdiğimiz Bademli köyü beni derinden etkilemişti. Daha önce de Ege’nin çeşitli yerlerinde, Söke’deki Doğan Bey (Domaçe), Fethiye’deki Kayaköy (Levissi) gibi terk edilmiş Rum köyleri görmüştüm. O köyler 1923 Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesiyle birlikte boşalmıştı. Adadaki diğer Rum köylerinde olduğu gibi Bademli’de de durum aynıydı. Adanın Rum nüfusu devletin yaptırımları sonucu adalarını, köylerini terk etmek zorunda kalmıştı. Bu insanların duygularını, düşüncelerini merak etmeye, Gökçeada’yla ilgili ne varsa okumaya başlamıştım.

Deniz Kavukçuoğlu, arkadaş davetiyle rastlantısal olarak gittiği Gökçeada’da önüne açılan öyküler, anılar ve tarihe kayıtsız kalamayıp kısa sürede kendisi de bir Gökçeadalı oluşunu anlatıyor. Ama bu anlatış, bireysel öyküsüyle sınırlı değil. Kimler kimler bu öyküye katılmıyor ki… Hâlâ ısrarla Gökçeadalı olanlar, artık Gökçeadalı olanlar, yeniden Gökçeadalı olanlar… Savaşların, öfkeli politikaların yerinden ettikleri, yerinden edilenlerin yerine yerleştirilenler ve yok edilmeye çalışılan bir kültür ve yeniden birlikteliği mümkün kılmaya çalışanlar… ve tüm bunların ortasında sessizce var kalmaya çalışan adalılar ve adalılık…

Hüzünle dolu bir tarih ve hâlâ umutlu olmaya çalışan bugün…

Boyut                     : 13×19,5 cm

Sayfa Sayısı           : 296

DENİZ KAVUKÇUOĞLU

Paylaş

Kendi dilinden…

“İstanbul-Cihangir doğumluyum; 12 yaşına kadar Cihangir’de, 12-20 yaşları arasında Moda’da yaşadım. 1963 yılında yüksek öğrenim yapmak üzere Almanya’ya gittim. Tübingen Üniversite’sinde Prof. Ernst Bloch’un kürsüsünde 2 yıl felsefe derslerine devam ettim. Daha sonra Heidelberg Üniversitesi’nde 2 yıl sosyoloji, Avrupa İşçi Hareketleri Tarihi okudum, Marksizm’in temel metinleri seminerlerine katıldım. Yüksek öğrenimimi Erlangen-Nürnberg Üniversitesi ekonomi bölümünde tamamladım. 1970-1992 yılları arasında AEG, Dr. Oetker-Deutscher Ring, BMC gibi firmalarda yönetici olarak görev yaptım. Bu süre içinde, 1986-1989 yılları arasında Hamburg’da öğretim görevlisi olarak çalıştım. 12 Mart 1971 Askeri Darbesi’nden sonra yurttaşlıktan çıkarıldım, Türkiye’ye ancak 22 yıl sonra, 1992 sonunda döndüm. 1993 başından beri TÜYAP’da Kitap/Kültür Fuarları Genel Koordinatörü olarak görev yapıyorum; 1996 yılndan bu yana da Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarıyım. Yayımlanmış 13 kitabım var. Moda’da yaşıyorum.”

0

Sepetiniz