Sicilya Konuşmaları – ELIO VITTORINI

Kategoriler

İndirim!
Sicilya Konuşmaları
Elio Vittorini

Sicilya Konuşmaları – ELIO VITTORINI

25.00 TL 18.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Bir başka İtalyan bindi Helikopter’e: Elio Vittorini. Bu kez Sicilya’ya gidiyoruz ama trenle. Denizin üstünden, uçar gibi. Oğul Silvestro babasından bir mektup alır; yaşını başını almış baba aşık olmuş kaçmıştır. Annene iyi bak demektedir. Atlar trene Silvestro, ver elini Sicilya: Annesine atacağı kartpostalı kendisi götürmeye karar verir. Çocukluğu da trenlerde geçmiştir, o pek yoksul Güney’de. Bir sürü insanla karşılaşır trende, konuşurlar. Sonra iner, Signora Concezione’nin, annesinin evine varır; annesi aşıcı olmuştur. Ev ev gezer, yine konuşurlar. Hep konuşurlar: Dünyadan, güzelliğinden, umutlardan, çocukluktan, yoksulluktan, böbürlenmelerden, insandan. Dullarla, kocakarılarla, bileycilerle…

“Her türlü şüphe ve yanlış anlaşılmayı önlemek için, Sicilya Konuşmaları’nın baş kişisinin kendi hayatımdan alınmadığını, onu çevreleyen ve ona eşlik eden Sicilya’nın da bir rastlantı sonucu Sicilya olduğunu söyleyerek okuru uyarırım; ancak, Sicilya adı kulağıma İran ya da Venezüella’dan daha hoş geliyor. Hem, bütün müsveddeler bir şişe içinde bulunmuş da olabilir.” diyor Vittorini, kitabının sonuna koyduğu notta. Hem haklı hem haksız bence. Bir kere çalışıp da ücretleri karşılığında portakal alan, portakallarını satmaya çalışıp beceremeyen, bu yüzden o kasabadan bu kasabaya trenle gezen, hele de karısı kendisine sunulan portakalı beğenmeyip reddedince öfkeden kızaran, ama susup oturan işçi, sanmam ki başka bir memlekette olsun.
LY

Sayfa Sayısı: 188
Baskı Yılı: 2010

Dili: Türkçe
Yayınevi: Helikopter

YAZAR HAKKINDA

Paylaş

Elio Vittorini (d. 23 Temmuz 1908 – ö. 12 Şubat 1966) İtalyan yazar ve romancı.

Cesare Pavese’nin de çağdaşı olan yazarın en bilinen (Anti-Faşist) eseri Sicilya Konuşmaları’dır. Bu yüzden kitabın yayınladığı yıl Faşist dikta tarafından hapse atılmıştır. Diktatörlük zamanında eserleri sık sık sansüre uğramış ve yayınlanamamıştır. İspanya’daki sivil savaşta Cumhuriyetçiler’i destekleyen yazılarından dolayı Ulusal Faşist Parti tarafından kovulmuştur. 1939 yılında Milan’a taşındı ve tekrar Faşist yönetim tarafndan sansürlenen Amerikan Edebiyat Antolojisi’ni hazırladı. 1942 yılında Benito Mussolini’ye getirdiği eleştiriler yüzünden suçlandı ve tekrar cezaevine atıldı. Daha sonra İtalyan Komünist Partisi’ne katıldı ve Faşistlere karşı başlatlan ve bunu Uomini e no adlı romanına da konu eden harekette (Resistenza italiana ya da sadece Resistenza) aktif rol oynadı. Ayrıca 1945 yılında Komünist gazete L’Unità’nın editörü oldu. Savaştan sonra kendini daha çok editörülüğe ve aralarında Italo Calvino ve Beppe Fenoglio’nun da bulunduğu genç İtalyan yazarların gelişimine adadı. Yazarlığı bırakmasına da yarım kalan eserlerine de son vermesine neden olacak olan Macar Devrimi’nde gelişen olaylar Vittorini’nin Komünizme olan inancını derinden sarstı. Bundan sonraki hayatı boyunca editörlüğe devam etti ve 12 Şubat 1966’da Milan’da hayata gözlerini yumdu.

0

Sepetiniz