Erdem Peşinde Bir Ahlak Teorisi Çalışması – ALASDAIR MACLNTYRE

Kategoriler

İndirim!
erdem-pesinde-bir-ahlak-teorisi-calismasi
Alasdair_MacIntyre

Erdem Peşinde Bir Ahlak Teorisi Çalışması – ALASDAIR MACLNTYRE

40.00 TL 29.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

İskoç düşünür Alasdair MacIntyre’ın Erdem Peşinde’si “Ahlaki yargılarımızın kaynağı nedir?” ve “Üzerinde toplumsal olarak uzlaşabileceğimiz bir değerler manzumesi oluşturmamız mümkün müdür?” gibi sorulara merak salan geniş bir kitleye hitap ediyor. Yazar, antikçağın Homerosçu ahlakından başlayıp Aydınlanmanın Kantçı etiğine dek sürdürdüğü felsefi ve tarihi referanslarla dolu cevabını, Bentham, Mill, Rawls gibi modern ahlak felsefesinin önemli isimleriyle zenginleştiriyor.

MacIntyre, modern kültürün “rasyonel olarak tutarlı ve savunulabilir bir ahlak söylemi” geliştirme projesinin çöktüğünü; elimizde, birbirine rakip, hiçbiri bir diğerine üstün gelemeyen birtakım geleneklerin kaldığını söylüyor. MacIntyre’a göre, bunun nedeni ahlaka itibar kazandıran bağlamın yitirilip, geriye yalnızca bölük pörçük parçaların kalmış olması… Bu noktada, yazar, çözüm olarak Aristotelesçi geleneği savunuyor.

Yayınlandığı tarihten itibaren pek çok tartışmaya konu olan Erdem Peşinde, modernitenin açmazlarına ve modern ahlak kültürünün sorgulanmasına dair güçlü bir kaynak.

Çevirmen: Muttalip Özcan

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 568

Ebat : 13 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

0

Sepetiniz