Ekonomik Çelişkiler Sistemi ya da Sefaletin Felsefesi – PIERRE JOSEPH PROUDHON

Kategoriler

İndirim!
ekonomik-celiskiler-sistemi-ya-da-sefaletin-felsefesi
P-J-Proudhon

Ekonomik Çelişkiler Sistemi ya da Sefaletin Felsefesi – PIERRE JOSEPH PROUDHON

25.00 TL 18.50 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Proudhon, 1846’da Sefaletin Felsefesi’ni yazarak bütün şimşekleri üzerine çekti. Öncelikle din karşıtı beyanlarıyla “saygı değer” insanları şoke ediyordu. Ona göre, dünyanın içinde bulunduğu durum, iyiliksever bir Tanrı’nın varlığını teyit etmek şöyle dursun, insanı “Tanrı kötüdür” kanaatine vardırıyordu. “Dinde Tanrı, politikada Devlet, ekonomide Mülkiyet; işte, kendine yabancılaşmış insanlığın kendi elleriyle teslim olduğu ve günümüzde artık reddetmesi gereken üçlü biçim budur” diyordu.

Statik sonuçlara, nihaî yanıtlara güvenmeyen, bilinçli bir anti-sistematik düşünür olan Proudhon, Sefaletin Felsefesi’nde, Marksist politik eylem vurgusunun karşısına anarşist ekonomik eylem idealini koyar.

Marx’ın, Proudhon’a cevabı olan Felsefenin Sefaleti yaygın bir okur kitlesine ulaşmışken, bu eserin referansını oluşturan Sefaletin Felsefesi bugüne değin gün ışığına çıkmamıştı. Şimdi bu eserin, çok uzun zaman sonra da olsa Türkçe yayımlanmış olması, günümüzde de devam eden politik saflaşma ve tartışmaların 19. yüzyıldaki arka planını gözler önüne sermektedir.

Çevirmen: Işık Ergüden

Sayfa Sayısı: 368
Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaos Yayınları

YAZAR HAKKINDA

Paylaş

Pierre-Joseph Proudhon (15 Ocak 1809 – Besançon – 19 Ocak 1865 -Passy) Fransız ekonomist ve düşünür. Kendini “anarşist” olarak adlandıran ilk kişidir ve ilk “anarşist düşünür olarak nitelenir.

Fransa’da bir köyde doğan ve çocukluğu çobanlıkla geçen Proudhon daha sonra kendini eğitime vermiştir. Anarşizmin en etkili yazarı olarak kabul edilir. 1848 olaylarından sonra kendini Federalist olarak tanımladı. En çok tanınan sözü Mülkiyet Hırsızlıktır’dir. 1840’ta yayınlanan ve ilk büyük işi olarak kabul edilen çalışması Mülkiyet Nedir’dir.

Sefaletin felsefesi adlı eseri kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştır. Kimse daha öncesinde bu denli bir tanrı eleştirisi beklememekteydi. Proudhon’un ekonomik fikirlerine üzerine Karl Marx sert bir şekilde eleştirmiş ve bu tartışma ve eleştiriler Marx’ın ekonomik sisteminin temellerini oluşturmuştur.

0

Sepetiniz