İyi Toplum-İnsani Gündem – John Kenneth GALBRAITH

Kategoriler

İndirim!
iyi-toplum-insani-gundem
John-Kenneth-Galbraith

İyi Toplum-İnsani Gündem – John Kenneth GALBRAITH

14.00 TL 11.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Efsanevi ekonomistin, merhametli ve mali işlerinde mantıklı adımlar atan bir devlet olmak isteyenler için yayımladığı el kitabı.

İyi toplumda olması gereken her konuya değinen ve bu uğurda çeşitli argümanları olan, elinizde tuttuğunuz bu seçkin kitap, tam da John Kenneth Galbraith’ı yansıtır. İyi toplumun özelliklerini tanımlayan ve iyi topluma giden yolun işe yarar ana hatlarını çizen Galbraith, insanın doğasını ve zayıflıklarını hesaba katar ve iyi toplum yolundaki engellere işaret eder. Profesör, istikrarlı, sorumluluk sahibi ve merhametli geleceğe vurgu yapar.

Bu kitabında refah, gelir dağılımı, sosyal adalet, tüketim, bireyselcilik konularından yoğunlukla bahseden Galbraith, toplumsal huzursuzlukların ve çatışmaların temelinde sosyal adaletsizliğin, gelir dağılımlarındaki uçurumların ve bunların doğrudan ya da dolaylı olarak etkilediği durumların yattığını ifade eder.

Çevirmen : Ayşe Yönkul

Basım Dili: Türkçe

Orijinal Dil: İngilizce

Basım Yeri: Türkiye

Sayfa Sayısı: 128

En / Boy: 13,00 / 21,00 cm

Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Basım Tarihi: Ocak 2017

YAZAR HAKKINDA

Paylaş

Kanada’da doğdu. 1931 yılında Toronto Üniversitesi’nden mezun oldu. 1933’te California Üniversitesi’nde master ve 1934’te doktora yaptı. 1937’de Amerikan vatandaşlığına kabul edildi. 1948’de Harvard Üniversitesi’nin daimi hocası olmadan önce California ve Princeton Üniversitelerinde dersler verdi. 1975 yılında emekliye ayrıldı. Başta Harvard, Oxford, Paris, Mskova Devlet ve Toronto Üniversiteleri olmak üzere, 45 üniversitede onur hocalığına lâyık görüldü. Galbraith, uluslararası akademik dünyada, Keynes ve Post – Keynes ekonomi teorisini geliştiren ve katkıda bulunan bir ekonomi teorisyeni olarak bilinir. 1961 – 1963 yılları arasında Hindistan elçisi olarak görev yaptı. 1940’ların başında Office of Price Administration’un başkanlığını yaptı. 1945’te ise, US Strategic Bombing Survey’in yöneticisiydi. 1968’de Vietnam savaşına karşı çıktı. Halen Amerikan Ekonomik Birliği (American Econumic Assocation)’nin başkanı ve üyesidir. Cambridge ‘te ikamet etmektedir.

0

Sepetiniz