İstanbul’un 100 Camisi – Berica Nevin Berberoğlu

Kategoriler

İndirim!
istanbulun-100-camisi
berica-nevin-berberoglu

İstanbul’un 100 Camisi – Berica Nevin Berberoğlu

25.00 TL 19.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Evliya Çelebi’nin, “Şefaat ya Resulullah” yerine “Seyahat ya Resulullah” dediği ünlü rüyasını gördüğü Ahi Çelebi Camii nerededir? Cami yaptırmak için Sultan III. Murad’dan yer isteyen ve kaptanıderya olduğu için camiyi denize yaptırması söylenen Kılıç Ali Paşa’nın, denizi toprakla doldurtarak yaptırdığı Kılıç Ali Paşa Camii’nin hikâyesini biliyor musunuz?

İstanbul denilince akla ilk gelenlerden birisi de yüzyıllardır şehrin siluetinin eşsiz bir unsuru olan camilerdir. Sultanlar, hanedan üyeleri kendi adlarına Türk-İslam mimarisinin eşsiz eserlerini yaptırmış, Osmanlı vakıf sisteminin bir parçası olarak toplumun varlıklı kesimleri şehri mescitlerle minarelerle donatmaktan geri kalmamışlardır.

İstanbul’un 100 Camisi, şehri süsleyen ve kimliğini oluşturan en önemli unsurlardan olan camilerden 100 tanesinin özelliklerini ayrıntılı bir şekilde anlatmakta, Osmanlı mimarlığının okulu sayılan hassa mimarlığının yüzyıllar içerisindeki gelişimine, Batı mimarisinin etkisiyle yapılan camilere de ayna tutmaktadır.

2011 yılında ilk baskısı yapılan kitabın güncellenmiş ikinci baskısı satışa sunulmuştur.

Basım Dili: Türkçe

Basım Yeri: Türkiye

Sayfa Sayısı: 213

En / Boy: 16,50 / 24,00 cm

Kağıt Cinsi: 1. Hamur

Basım Tarihi: Ekim 2016

0

Sepetiniz