Türk Aşık ve Ozanları – URSULA REINHARD, TIAGO DE OLIVEIRA PINTO

Kategoriler

İndirim!
turk-asik-ve-ozanlari

Türk Aşık ve Ozanları – URSULA REINHARD, TIAGO DE OLIVEIRA PINTO

32.00 TL 24.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Türk Âşık ve Ozanları, isimleri uluslararası etnomüzikoloji alanında Türkiye ile özdeşleşen Kurt ve Ursula Reinhard’ın 33 yıllık çalışmasının ürünü olup halen uluslararası literatürde âşıklarla ilgili alan çalışmasına dayanan en kapsamlı yayınlardan biridir. Kitabın en önemli özelliklerinden biri, içinde yer alan şarkıların bazılarının ilk kez yayımlanıyor olması ve zaman içerisinde bu kültür unsurları değiştiği veya kaybolduğu için tekrar toplanmalarının artık imkânsız olmasıdır.

Müzikolojik çalışmalar bakımından Reinhard’lar, Türk-Alman etkileşiminin kurucularındandır; geçmişte birlikte alan çalışmasına çıktıkları pek çok öğrencileri de bugün Türkiye merkezli konular çalışan yetkin akademisyenlerdir. Dolayısıyla Reinhard’ları bir akademik kolun  ekolün– başlangıcı olarak görmek mümkündür. Ancak Türkiye’nin Müziği ve birkaç makale dışında çalışmaları Türkçeye çevrilmediği için içeriği ve sundukları bulgular adeta sır olarak kalmış, sonuç olarak da Türkiye müzikolojisi Reinhard’ların ismini çok iyi bilmesine rağmen çalışmalarına ulaşamamıştır.

Türk Âşık ve Ozanları, Reinhard’ların Türkiye çalışmalarının Türk okur ve müzikolojisi tarafından daha yakından tanınmasının yolunu açacaktır.

Çevirmen : Elif Damla Yavuz

Editör : Ali Suat Ürgüplü

Basım Dili: Türkçe

Basım Yeri: Türkiye

Sayfa Sayısı: 304

En / Boy: 16,50 / 24,00 cm

Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Basım Tarihi: Mayıs 2019

0

Sepetiniz