Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu – Ebru Nalan Sülün

Kategoriler

İndirim!
turkiyede-cagdas-sanat-koleksiyonculugu

Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu – Ebru Nalan Sülün

38.00 TL 29.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Türkiye’de özellikle 1980’li yıllardan sonra liberal ekonomiye paralel bir gelişim gösteren koleksiyonculuk 1990’lı yıllarda yayınlar, sergiler yoluyla görünür olmaya başlıyor. Modern ve çağdaş sanata odaklanan koleksiyonlardan bazıları 2000’li yıllarda özel müzeye dönüşerek toplumun kültürel gelişimine katkı sağlarken zenginleşmeye de devam ediyor.

Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu, konuyu Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar tarihsel ve ekonomik arka planıyla anlatıyor. Sanat piyasasının gelişiminde önemli bir yeri olan fuarların, sergilerin, yarışmaların, müzayedelerin koleksiyonculuk üzerindeki etkilerini ele alan kitap, uzun zaman gündem olan müzecilik ve özel müzecilik tartışmalarına da yer veriyor. 1990’lı yıllarda yaşanan ekonomik kriz yüzünden müzayedelerde satılarak dağılmak zorunda kalan özel koleksiyonlar a da değinilen kitapta, bu koleksiyonların toplu satışının koleksiyonculuğun gelişimindeki yeri açıklanıyor.

Elgiz, Sabancı, Eczacıbaşı, ve Kıraç koleksiyonlarının başlangıç, gelişme ve müzeleşme sürecinin Türkiye sanat piyasasına etkilerinin konu edildiği kitap, türünün ilk örneği olarak Türkiye’de sanat koleksiyonculuğunun gelişimine, özel müzelerin kurulmasına dair kaynak arayanlar için tatmin edici bir içerik sunuyor.

Basım Dili: Türkçe

Basım Yeri: Türkiye – İstanbul

Sayfa Sayısı: 387

En / Boy: 13,50 / 19,50 cm

Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Basım Tarihi: Temmuz 2019

0

Sepetiniz