Cumhuriyetin Müzik Politikaları – Fırat Kutluk

Kategoriler

İndirim!
cumhuriyetin-muzik-politikalari
firat-kutluk-2

Cumhuriyetin Müzik Politikaları – Fırat Kutluk

29.90 TL 24.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Osmanlı saltanatının son döneminde başlayan “Klasik Batı Müziği” ile modernleşmenin basamaklarında yükselme hevesi Cumhuriyet ile beraber bir ülkü haline gelmiştir. Klasik müziğin ithalinden klasik müzikte doku nakline geçilmiştir.

Ulus inşası ulusal müziği gerektirirken, ulusal müzik de kaynaklarını halkın bağrında arayacaktı. Aradı da…

Peki, derleme çalışmaları bilimsel bir sonuca vardı mı? Köy Enstitüleri, Halkevleri girişimlerinin sonuçları ne oldu? Bu kurumların kapatılması müzikte ufkumuzu açtı mı? “Köçekçe”ye klasik Batı müziği aşısı tuttu mu? “Klasik Türk Musikisi” yasağı ulusal bir müziğin oluşumuna zemin ve zaman kazandırdı mı? Türküleri etnik kimliğinden arındırmak onları ulusal kıldı mı? Biz bugün, ne dinliyoruz?

Bir önder, siyasetçi ya da seçkinler; ulus, ulusal kültür, ulusal müzik yaratmak için politikalara mı sahip olmalıdırlar yoksa talimatlar yeterli midir? Bir provadan diğerine ulusal müzik yaratılacağı beklentisi fazlasıyla hayaldi belki ama konservatuvarların ilk ya da onuncu mezunlarıyla hedefe varılacağı gerçekçi miydi?

Müzik adına yapılanları, içeriklerinin anlamını ve uygulamanın sonuçlarını sorgulayan makaleler.

Ne yapılmaması gerektiğini sergileyen ve yapılabileceklerin ipuçlarını barındıran bir kitap…

Kapak Tasarım : Sevil Tarla

Katkıda Bulunan (İçerik) : Duru Su

Hazırlayan : Özcan Özen

Basım Dili: Türkçe

Basım Yeri: Türkiye – İstanbul

Sayfa Sayısı: 272

En / Boy: 13,50 / 19,50 cm

Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Basım Tarihi: Aralık 2018

FIRAT KUTLUK

Paylaş

1994 yılında “Türkiye’deki Pop Müzik Akımlarının Kültürel Çözümlemesi” başlıklı teziyle doktorasını verdi. Çeşitli müzik ve sanat dergilerinde yazıları yayımlandı, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda bildirilerini sundu. Çok sayıda sempozyumun düzenlenmesine öncülük etti. Yeni Müzik konusunda konferanslar verdi. TRT Radyo III’de müzik programları yaptı (halen yapmakta). Müzik ve Politika (1997), Müziğin Tarihsel Evrimi (1997), In Which Direction is Music Heading? Cultural and Cognitive Studies in Turkey (2015), İllüzyon: Cumhuriyetin Klasik Müzik Serüveni (2016) ve Müzikte Cinsellik ve Toplumsal Cinsiyet (2016) başlıklı yayımlanmış beş kitabı bulunan yazar, halen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyesidir. Kutluk, kurucusu olduğu DABMER’in (Dokuz Eylül Üniversitesi Akustik Araştırmalar Merkezi) yöneticiliğini de yapmakta.

0

Sepetiniz