Karlsbad’da Geçen Günlerim – Mustafa Kemal Atatürk

Kategoriler

İndirim!
karlsbad-da-gecen-gunlerim

Karlsbad’da Geçen Günlerim – Mustafa Kemal Atatürk

17.00 TL 15.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

1931 yılındaki tarih çalışmaları esnasından Çankaya’daki eski köşkün kütüphanesinde bulunan bu hatırat, bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından altı deftere kaydedilmiş günlüklerden oluşmaktadır. Atatürk’ün Karlsbad’da Geçen Günlerim şeklinde isimlendirdiği her hâliyle ilgi çekici bu metinler, Mustafa Kemal’in Karlsbad’da geçen günlerini, o günlerde bazı toplumsal meselelere bakışını, okuduğu bazı kitapları ve daha birçok hususta önemli, dikkat çekici ayrıntıları içeriyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleminden çıkan bu nadide eseri yazılışından 100, ilk basımından 35 sene sonra yeniden yayımlamanın gururunu yaşıyoruz.

“2 Temmuz Salı – (…) Almanların bize memleketimizi İngiliz istilasından kurtarmada, yardımlarının derecesini mantıken meydana çıkarabiliriz. Benim bu hususta daima olumsuz sonuca varan kanaatlerim, Veliaht Hazretleri ile vuku bulan seyahatimiz münasebetiyle gerek İmparator ve gerek Hindenburg ve Ludendorf’la olan görüşmelerle pekişmiştir.

Bir devlet adamı, kendi insani hislerine tabi olarak devlet meselelerini halledemez, o salahiyete sahip değildir. Memleket, kimsenin malikânesi değildir. Yalnız, biz Türkler memleket ve milletin idaresini elimize aldığımız zaman, kendi şahsi davranışlarımızdaki cömertliği, devlet meselelerinin ecnebilerle hallinde düstur ediniyor, bir çocuk gibi aldanıyoruz.”

Basım Dili: Türkçe

Basım Yeri: Türkiye

Sayfa Sayısı: 97

En / Boy: 13,50 / 21,00 cm

Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Basım Tarihi: Temmuz 2018

Kapak Tasarım : Ali Kaya

Katkıda Bulunan (İçerik) : Mehmet Erdoğan

Hazırlayan : Selma Günaydın

0

Sepetiniz