Kilim ve Halıların Konuşan Damgaları – Haluk Tarcan

Kategoriler

İndirim!
kilim-ve-halilarin-konusan-damgalari
haluk-tarcan

Kilim ve Halıların Konuşan Damgaları – Haluk Tarcan

50.00 TL 44.90 TL

Ürün Açıklaması

Paylaş

Halı, Kilim, Yastık, Heybe, Çorap Gibi Malzemelerin Yeryüzünde Eşi Görülmemiş Değerde Olduklarının Kimse Farkında değildir. Biz Türkler bile!
Başlangıçta, milyon yıllarda, yaşamın ve doğanın çilesini çekmiş olan Orta Asya Kişisi’nde, zamanla algılama niteliği doğmuştur. Ardından içinde yaşadığı şartları açıklama gereksinimini duymuş, bunları haykırışlarlı ifade etmiştir.

Binlerce ve binlerce yıl, düşünce sisteminin gelişmesi ile heceyi bulmuştur. Artık, bir kavramı ifade edebilmektedir. Önceleri ona yaşamını sağlayan dağ keçisinin kafasındaki şeklini somutlaştırıp, onu resim halinde, dağlara, taşlara , mağaralara çizmiş, sonra atı bulmuştur. Fakat kafasını kurcalayan erişemediği gökyüzüdür. Güneş, ay, yıldızlar, mevsimler, doğum ölüm ve açıklayamadığı bir kudret.

….Yeniden binyıllar geçmiştir…

Nihayet kafasında oluşan düşünceyi, soyutu, taşa mağara duvarlarına urmuş, onun resmini yapmış Somutlaştırmıştır. İşte buna “damga” diyoruz. Her bir damga, ayrı bir kavram’ı ifade eder.

Basım Dili: Türkçe

Basım Yeri: Türkiye – İstanbul

Sayfa Sayısı: 240

En / Boy: 23,50 / 16,50 cm

Kağıt Cinsi: Kuşe

Basım Tarihi: Şubat 2016

YAZAR HAKKINDA

Paylaş

Halit Halûk Tarcan (d. 1931), Türk halkbilimci, bilimsel araştırmacı, yazar, müzikolog, piyanist.

Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, Ön Türk kültürü, dili ve tarihi üzerine araştırmalar yapmış halkbilimcidir. Fransa’da yaşamakta ve o zamanlar Sorbonne Üniversitesi’nin VI. seksiyonunda bulunan CNRS kısaltmasıyla da anılan Centre National de la Recherche Scientifique’te bilimsel araştırmacı olarak çalışmış ve 2005 yılında temelli olarak Türkiye’ye dönmüştür. Zamanın bölünmezliğini, geleneksel Anadolu Türk Halk Müziği’nin karakteristiği olan aksak tartılardan hareketle açıklamış olduğu toplam teorisiyle 1962 yılında buraya 56 kişi arasında tek kişi olarak girmiştir.

Babası askerî hekim olduğundan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Urfa Askerî Hastanesi’ne yönetici olarak tayin edilmiştir. Halûk Tarcan bu sebeple aslen 1925 yılında Urfa’da doğmuştur, Selim Sırrı Tarcan’ın yeğeni, Mimar Öğr. Gör. Ercüment Rıza Tarcan ile Türkiye’nin ilk beyin cerrahı ve bestekâr Prof. Dr. Bülent Tarcan’ın kardeşidir.

Üçlü bir eğitimden geçmiştir: Piyano, sanat tarihi, etno/müzikoloji.

Müzik eğitimi; İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümünden Ferdi Statzer’in piyano öğrencisi olarak pekiyi derece ile mezundur. Roma ve Siena’da Guido Agosti ile Salzburg’ta Carlo Zecchi, Paris’te Jacques Février ile çalışmıştır.

Sanat tarihi; İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde, Türk -İslam sanatı, Bizans sanatı, Rönesans sanatı ve Tanzimat edebiyatı.

Eserleri

Ön-Türk Uygarlığı (taslak 1992), bu kitap 1998’de Kaynak Yayınlarından çıktı

Ön-Türk Tarihi, 1998 Kaynak yay. İstanbul (360 sayfa)

Ön-Türk Uygarlığı 2001, Mustafa Kemal Derneği İstanbul (70 sayfa)

Ön-Türk Uygarlıgı; Resmi Tarihin Çöküşü, 2003-2007 5.baskı Töre yay. İstanbul (360 sayfa)(Kaçak baskı)

Evrensel Uygarlıkların Köken Kültürü, Ön-Türk Uygarlığı -1A-

Evrensel Uygarlıkların Köken Kültürü, Ön-Türk Uygarlığı -1B-

Kökenindeki Ön-Türk Kültürünü Bilmeyen Avrupa Birliği -2-

0

Sepetiniz