Deep Space Ocean – Bülent Bakan

Kategoriler

deep-space-ocean
bulent-bakan

Deep Space Ocean – Bülent Bakan

24,500.00 TL

Kategoriler: Etiketler: , , ,

Ürün Açıklaması

Paylaş

Acrylic on Canvas

80×98

Not:
Eseri satın almadan önce görmek için: 0506 1554797

SANATÇI HAKKINDA

Paylaş

RESSAM, YAZAR, FOTOĞRAFÇI

Bülent Bakan 1967 yılında İzmir’de doğdu. İzmir’in en  Şeref Bigalı’dan resim dersleri aldı. 1988 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. 2013 yılında Deniz Kuvvetleri’nden emekli oldu. Bülent Bakan resim, kolaj ve fotoğraf çalışmalarına devam etmektedir.

Katıldığı Sergiler

24 Aralık 2004-19 Ocak 2005-‘Koyun Platformu ve Küratöryal Şizofreni’-AKM

16 Ocak-06 Şubat 2005-‘Deniz Altı Kemik Üstü’-Kargart

23 Ekim-13 Kasım 2007-‘X Sergisi’-Hacettepe Üniversitesi

9 Ağustos-16 Ağutos 2007- Çanakkale Bienali ‘Sınır Çizgisi’-Çanakklae

29 Nisan-7 Temmuz- Orient Express Season- Arcola Theatre-Londra

28 Mayıs-15 Temmuz 2014- Sıkıyorsa Gel, #diren kalbim Seni Paylaşıyorum’-UPSD Galerisi

9 Nisan – 10 Mayıs 2015 Cenneti Soracağım ve Düşeceğim Zafer Akşit-Bülent Bakan-Egemen Bostancı-Ray Harris-Ceren Selmanpakoğlu-Nilüfer Yıldırım Piramid Sanat

7 Eylül –16 Ekim 2016Focus/Out of Focus Deniz Gökduman Piramid Sanat

18 Ocak-14 Mart 2019 Salieri Never Dies/Mozart Cherrybean Coffees

Sanat Eleştiri Yazıları

Donanmanın Sesi-Gölcük-120 SAYI-HAFTALIK

İşte Kadın-Kocaeli-24 SAYI- AYLIK

Poyraz-İstanbul-AYLIK-4 SAYI

Sanat Çalışmaları

EGAF Encarta Global Art Foundation kuruluş aşamasında

Mazı Köyünde Bodrumda bir sanat merkezi kurulma çalışmaları

Körler İçin Ansiklopedi-Tuval

Kapitalizm-Kolaj

Küratör-Kolaj

Görsel Sözlük- Yazı +Desen+Kolaj

 

BÜLENT BAKAN

Painter, Writer, Photographer

Bülent Bakan was born in 1967, in İzmir. Took art lessons from Şeref Bigalı who one most famous art teacher in İzmir. Graduated from Naval Academy in 1988. Retired from the Turkish Navy  in the end of 2013. Bülent Bakan has been painting, photographing and collaging for more than 35 years.

Selected Shows

24 December 2004-19 January 2005-‘Curatorial Schizophrenia’-AKM

16 January-06 February 2005-‘Under the Sea,Over the Bone’-Kargart

23 October-13 November 2007-‘X’-Hacettepe University

9 August-16 August 2007- Çanakkale Biennial ‘Border Line-Çanakklae

29 April-7 June- Orient Express Season- Arcola Theatre-Londra

28 May-15 June 2014- Sıkıyorsa Gel, #diren kalbim Seni Paylaşıyorum’-UPSD Galerisi

9 Nisan – 10 Mayıs 2015 Cenneti Soracağım ve Düşeceğim Zafer Akşit-Bülent Bakan-Egemen Bostancı-Ray Harris-Ceren Selmanpakoğlu-Nilüfer Yıldırım Piramid Sanat

 

7 Eylül –16 Ekim 2016Focus/Out of Focus Deniz Gökduman Piramid Sanat

18 Ocak-14 Mart 2019 Salieri Never Dies/Mozart Cherrybean Coffees

 

Art critics

Voice of Fleet-Gölcük-120 SAYI-HAFTALIK

Woman-Kocaeli-24 SAYI- AYLIK

Northwind-İstanbul-AYLIK-4 SAYI

Kitaptan Sanattan internet sanat gazetesi

Art projects

Encyclopedia for the Blinds-Canvas

Capitalism-Collage

Curator-Collage

Illustrated Dictionary- Writing +Scetch+Collage

 

KÖRLER İÇİN ANSİKLOPEDİ SERİSİ

Körler için Ansiklopedi serisinden sergide 3 tuval, bir eklenti tuval ve bir televizyon bulunmaktadır.

CHE GUEVARA

FIDEL CASTRO

BATISTA

Ektlenti tuval

FIDEL’S GRIEF. Che Guevara vurulduğunda Fidel Castro’nun üzüntüsünü anlatan bir iş.

Televizyon

CHE GUEVARA

 

ENCYCLOPEDIA FOR BLINDS

Bülent Bakan, 1967 yılında İzmir’de doğdu. Lise eğitimini  İzmir’de tamamladıktan sonra Deniz Harp Okulu’nda okumak için geldiği İstanbul’dan bir daha ayrılmadı. İzmir’de Şeref Bigalı’dan aldığı akademik altyapıdan sonra İstanbul’da  resme devam etti. Dört yıl boyunca okul sergilerine kolaj, desen ve yağlıboya eserler ile katıldı. Denizci ressam olarak Avrupa ve Amerika’da bir çok müze ve sergiyi dolaştı. Savaş gemilerinde görev yaparken kamarasını atölyeye dönüştürerek resme devam etti. 1988 yılında ilk maaş ile başladığı fotoğraf macerasına kolajlar yaparak ve fotoğraf çekerek devam etti. 24 Aralık 2004-19 Ocak 2005 tarihleri arasındaBedri Baykam’ın büyük çaplı ‘Koyun Platformu ve Küratöryal Şizofreni’ sergisine katıldı.    16 Ocak-06 Şubat 2005 tarihinde Kargart’ta Bedri Baykam ile ‘Deniz Altı Kemik Üstü’ sergisinde işleri sergilendi. 23 Ekim-13 Kasım 2007 tarihleri arasında Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde  ‘X’  sergisine katıldı. 9 Ağustos-16 Ağutos 2007 tarihleri arasında Denizhan Özer’in küratörlüğünde Çanakkale Bienali ‘Sınır Çizgisi’nde fotoğraf, resim ve instalasyon eserleri sergilendi.29 Nisan-7 Temmuz tarihleri arasında yine Denizhan Özer’in küratörlüğünde Londra Arcola Theatre’da Orient Express Season’da resmi sergilendi.28 Mayıs-15 Temmuz 2014 tarihleri arasında’ Bedri Baykam ve Denizhan Özer’in küratörlüğünde Sıkıyorsa Gel, #diren kalbim Seni Paylaşıyorum’ sergisine katıldı.

Bülent Bakan, değişik konularda, görsel birçok sözlük hazırlamış  ve sanat eleştirilerini ‘İşte Kadın’, ‘Donanmanın Sesi’ ve ‘Poyraz’ dergilerinde yayınlamıştr.

Bülent Bakan, 2013 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekliye ayrıldıktan sonra sanat çalışmalarına devam etmektedir .Gerçeği görmekte zorlananlar için ‘Körler İçin Ansiklopedi’ serisi hazırlayan Bülent Bakan’ın kolajları ‘Bir Kapitalizm Anlatısı’ ve ‘Küratör’  serilerinde toplanmaktadır.

KÖRLER İÇİN ANSİKLOPEDİ SERİSİ.

 

Körler için ansiklopedi serisi Piramid’deki ‘80’ler’ panelinden sonra şekillendi.Panelden sonra Bedri Baykam için bir sanat eleştirisi yazmaya çalıştım. Daha doğrusu bir sanat eleştirisi kurguladım.Sanat eleştirisi yedi adet değişik boyutta tuval işinden ve bir adet sözlükten(The Dictionary of Bedri Baykam) oluşuyordu. Örnekleri mutlaka vardır ama ben ilk kez bir sanat eleştirisini görsel sözlüğe ve tuval bezine uyguladım. Bu iş ile eleştiri kavramını‘Bir işi yapamayan eleştirisini yapar’ ters yüz etmeye çalıştım. Tuvaldeki düşünceye ulaşma sürecimi de GÖRSEL SÖZLÜK ile tartışmaya açmaya ve derdimi kestirmeden anlatmaya çalıştım. Bu çalışma espasta yeni bir şey görmemi sağladı. Sözlük ve ansiklopedi formu; doğrudan ve tavırsız net bilgiyi, sanatsevere iletiyor. Bu tavır duvarda ortaya çıktığında estetik ve politik bir duruşu birarada sunuyor. Bu bana ait yeni görsel lisan, ve bu yeni lisan benim hoşuma gitti. Ansiklopedi uygulamasını uyguladığım ilk seri CHE-FİDEL-BATISTA üçlemesidir. Bu seriye bir küçük tuval ve bir de televizyon eklendi. Televizyon seridsi de ansiklopedi serisi gibi yeni bir görsel lisan denemesidir.Televizyon serisi üzerindeki çalışmalarım devam etmektedir.Ansiklopedi serisi umarım sergide bu işi görenlerin hoşuna gider. Körler için Ansiklopedi serisinde dünyadan her lisana (öncelikle İspanyolca) yer vermekteki amacım ise körlüğün düzelmesi için ortak bir akıl ve şiddet karşıtı bir duruş sağlamak içindir.Bu serinin ortaya çıkmasında emeği olan başta Bedri Baykam olmak üzere süreci başından sonuna monite eden Denizhan Özer ve Öykü Eraslan’a teşekkür ederim

0

Sepetiniz