Tarihteki Türk imajına çarpıcı bir bakış: “Türkokratia”

Kategoriler

Paylaş

Dr. Esra Özsüer’in 19. ve 20. yy arşiv belgeleri ışığında hazırladığı ve Avrupa’daki Türk algısının köklerini, gelişim evresini ve sonuçlarını irdelediği “Türkokratia” adlı çalışması Kronik Yayınları’ndan çıktı.

Türkler, tarih sahnesine çıktıkları ilk zamanlardan itibaren farklı sıfatlarla tanımlandı. Savaşçı kimlikleri, mücadeleci ruhları, teşkilatçı yapıları ve şüphesiz Müslüman oluşlarıyla Türkler, tarihçilerin en çok ilgilendikleri topluluklar arasında oldu. Türklerin kim olduğunu anlama gayreti birçok farklı bakış açısını da beraberinde getirdi. Doğu’daki Türk imajıyla Batı’daki Türk imajı bazen birbirine benzer, bazense birbirinden oldukça farklıydı. Bu anlamda net ve kesin bir Türk imajını, Türklerin kim olduğunu ortaya koymak ciddi bir çaba gerektiriyor.

Dr. Esra ÖzsüerAtina’da yaşadığı uzun yılların tecrübesiyle Batı’nın daima peşine düştüğü “Türk kimdir?” sorusuna cevaben geliştirdikleri sanal tarihin dehlizlerinde, gerçeğe ulaşma gayretiyle eşine az rastlanır bir çalışma ortaya koydu. Türkiye’de, Avrupa’da ve Yunanistan’da konuyla ilgili erişilebilen tüm yazılı ve sözlü kaynaklardan faydalanılması neticesinde ortaya çıkan ‘Türkokratia’, Türk ve Osmanlı ifadeleriyle Türk ve Müslüman ifadelerinin birbirleriyle ne kadar iç içe geçtiğini anlamlandırması açısından da oldukça ilginç bir eser.

Tarihte Türk imajıyla başlayan kitap antik çağdan günümüze öteki ve kimlik kavramlarını da irdeliyor. Akabinde Batı’daki oryantalizmin pençesindeki Doğu imajı geliyor: Müslümanlar ve Türkler, felaket habercisi Türkler, İslam’ın kılıcı Türkler, Korkunç Türk, Metaforik Türkler… Kitaba ismini veren bölüm Türkokratia’da, Osmanlı’nın uzun yıllar hâkimiyetinde olan Yunanistan topraklarına, Yunan ulusunun doğuşundan itibaren derin bir bakış atıyor. Son bölümle birlikte Yunan düşünce dünyasındaki Türk imajı nihayete ulaşıyor.

Türkokratia, Türklerin kim olduğuna dair ufuk açan, yeni araştırmalara doğru yönlendiren çok çarpıcı bir eser…

0

Sepetiniz